fbpx
>
>
מדריך לבחירת דלתות פנים

מדריך לבחירת דלתות פנים

עד לפני מספר לא גדול של שנים, שלט בישראל סוג אחד דומיננטי של דלתות פנים – דלתות כוורת עם חיפוי דמוי עץ. מאז השתנו פני הדברים לבלי הכר וכיום אפשר למצוא דלתות פנים בשלל עיצובים, עם סוגי מילוי שונים, מגוון ציפויים וצבעים, אותם אפשר ורצוי להתאים לעיצוב הכללי של הבית, למגוון חומרים השולט במרחבים השונים ולצבעים הרלוונטיים.

אם אתם משפצים דירה, בונים בית, או פשוט רוצים לרענן ולחדש קצת את המראה באמצעות החלפת דלתות הפנים, אתם ודאי יודעים שלא פשוט לבחור מתוך המגוון העצום.

אם אתם רוצים לעשות לעצמכם סדר, קראו את המדריך הבא ותבינו בדיוק: אילו סוגי ציפויים קיימים לדלתות פנים, אילו סוגי מילויים מומלץ לבחור, איזה חיפוי מתאים לאיזה חדר, מה זה פולימר, מה זה פלקסבורד, מי צריך בידוד אקוסטי והאם דלתות פנים מעניקות גם בידוד תרמי?

אילו פרמטרים יש לקחת בחשבון כשבוחרים דלתות פנים?

ברוב הבתים בישראל יש בערך 6 דלתות פנים. מדובר באלמנט בולט ודומיננטי, שחשוב להשקיע מחשבה בבחירתו ועיצובו – לפחות כמו שמשקיעים ברהיט גדול, בבחירת צבע הקירות, או הרצפה.

בעת בחירת דלתות פנים יש להתייחס לשלושה נושאים עיקריים:

 • מה גודלו של פתח הדלת
 • מהי צורת הפתיחה הרצויה
 • מהו כיוון הפתיחה הרצוי

כל אחת מהבחירות האלה יכולה להשפיע על עלויות הדלת, על עיצובה ועל הפונקציונליות שלה.

לצד שלושת הנושאים הללו, חשוב להבין עוד נושא אחד חשוב והוא מבנה הדלת.
רוב דלתות הפנים מורכבות מכמה חלקים, או שכבות:

 • מסגרת
 • מילוי
 • כיסוי (או ג’קט)
 • ציפוי

כל אחת מהשכבות יכולה לתת לדלת הפנים שלכם מחיר שונה, רמה שונה של עמידות ובידוד וכמובן להשפיע על העיצוב.

שיטת הסגירה - שיקול הכרחי בבחירת דלתות פנים

האופן בו תיסגר ותיפתח הדלת שלכם הוא משמעותי במיוחד בין יתר הבחירות. היא זו שתהפוך את הדלת לפונקציונלית יותר, או פחות, מתאימה לשימוש של החדר יותר, או פחות ותקבע את מידת נוחות השימוש בדלת.

את צורת הפתיחה יש לבחור בהתאם לגודל החדר, או המסדרון שאליו היא נפתחת ולתפקיד של החדר:

 • דלתות עם ציר שנפתחות פנימה וגם החוצה, למשל, יכולות להתאים כדלתות מטבח – מפני שקל ונוח להיכנס ולצאת בהן עם ידיים עמוסות בכלי אוכל.
 • למסדרונות צרים, או חדרים קטנים במיוחד, כדאי לשקול שימוש בדלת הזזה, שלא תתפוס מקום בחלל הקטן כשהיא פתוחה, אך יש לה גם השלכות עיצוביות שכדאי לקחת בחשבון, בעיקר אם עושים שימוש במסילה גלויה לעומת מסילה נסתרת.
 • דלתות ציר הם הפשוטות והמוכרות והנפוצות מבין כל סוגי הפתיחה לדלתות פנים וכאן אפשרויות הבחירה מתרחבות לסוגים שונים של צירים – ישנם צירים נסתרים, או גלויים, צירים שמתאימים במיוחד לדלתות כבדות, צירים מעוצבים וגדולים המתאימים לדלתות בעיצוב עתיק, או כפרי ועוד.

סוגים שונים של דלתות פנים - יתרונות וחסרונות

עם התפתחות שוק דלתות הפנים בישראל, בעקבות דרישת הלקוחות למוצרים מעוצבים ואיכותיים יותר, אפשר לראות עלייה משמעותית בסטנדרט. בימינו כבר כמעט שאין בנמצא דלתות כוורת עם ציפוי עץ, כמו בעבר, אלא בעיקר דלתות פולימר מלא, או פלקסבורד, המספקות בידוד אקוסטי כמעט מלא (בידוד רעשים) ומגיעות עם רכיבי איטום מתקדמים ויעילים.
ההפרש במחירים אינו משמעותי במיוחד ולכן קהל הלקוחות יכול בקלות לבחור במוצר הטוב יותר.

אז אילו סוגים של דלתות פנים קיימים היום בשוק ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם?

 1. דלת פנים במילוי כוורת – זהו אחד מסוגי המילוי הותיקים והנפוצים ביותר. מילוי כוורת עשוי מקרטון מחולק לתאים בצורת כוורת, המגיעים בתוך מסגרת עץ ונעטפים משני הצדדים בלוחות דיקט, או MDF. רמת הבידוד האקוסטי של הדלת עולה ככל שצפיפות תאי הכוורת גדולה יותר, יחד עם המחיר. יתרונות המוצר הם שהוא זול יחסית למוצרים אחרים בתחום וקל משקל, אך הוא גם נחשב למוצר פחות איכותי עם עמידות נמוכה.
 2. דלתות פנים במילוי פלקסבורד – פלקסבורד עשוי משבבי עץ דחוסים, איתם ממלאים את הדלת. מילוי פלקסבורד הופך את הדלת לעמידה יותר לאורך זמן, עמידה בפני חבלות ומכות ומגביר את יכולת הבידוד האקוסטי והבידוד התרמי שלה. יחד עם זאת, פלקסבורד יקר יותר ממילוי כוורת למשל וגם כבד יותר, מה שעלול להשפיע על עמידות הצירים.
 3. מילוי פוליאוריטן מוקצף – משמש במרבית המקרים מילוי של דלתות עם ציפוי פולימר. פוליאוריטן מוקצף נמצא בשימוש רחב בתחום הבנייה והשיפוצים למגוון צרכים של איטום, בידוד, מילוי ועוד. החומר הפלסטי ניחן במשקל קל, שהופך ליתרון משמעותי בדלתות פנים וכן יכולות בידוד גבוהות במיוחד.
 4. דלת פנים עץ מלא – דלת מסוג זה עשויה בד”כ כולה מעץ מלא. דלתות עץ מלא נחשבות איכותיות ויוקרתיות, בגלל יופיין והמראה הטבעי שלהן, אך למעשה הן פחות עמידות מסוגים רבים אחרים של דלתות פנים, סובלות ממזיקים וממים, משקלן כבד מאוד והן זקוקות לתחזוקה קבועה. יחד עם זאת, דלתות פנים מעץ מלא מאפשרות גיוון מרשים בעיצוב, כמו חריטות ותוספות מחומרים שונים, מגוון צבעים ועוד.
 5. דלתות סטנליעשויות מפח מגלוון, דלתות אלה נצבעות בתנור ומגיעות בדרך כלל עם מילוי פוליאוריטן מוקצף. הן נאטמות עם פסי גומי ונחשבות לעמידות בפני מים ומבודדות. גם העיצוב שלהן מגוון מפני שאפשר לעטר אותן בחריטות נאות.
 6. דלתות אלומיניוםבדומה לחלונות אלומיניום, גם דלתות אלה עשויות לרוב ממסגרת אלומיניום בשילוב זכוכית. הן משמשות בעיקר במשרדים וחללים ציבוריים, אינן נחשבות לפריט מתאים לבתים פרטיים ומחירן גבוה יחסית.

סוגים שונים של ציפוי לדלתות פנים

 1. דלתות פנים בציפוי פולימר – זהו סוג חדש יחסית של ציפוי לדלתות פנים, העשוי מחומרים פלסטיים עמידים במיוחד, המונעים נזקי מים ומזיקי עץ אורגניים למיניהם. יחד עם עמידותו הגבוהה, ציפוי פולימרי לדלתות פנים ניחן גם ביכולת בידוד גבוהה – הן אקוסטי והן תרמי, כך שפנים החדר אינו חשוף לרעשים המגיעים מבחוץ (ולהיפך) וגם הטמפרטורה בחדר יכולה להיות עצמאית ובלתי תלויה בטמפרטורה שמחוץ לו. דלתות פולימר הן גם קלות משקל במיוחד, בזכות מילוי הפוליאוריתן הנהוג בהן בדרך כלל והציפוי הפלסטי שלהן מקנה להן גמישות עיצובית גדולה ואת היכולת לקבל אף עיצוב דמוי עץ, עיטורים וחריטות, מגוון צבעים ועוד. מדובר בדלתות איכותיות במיוחד, שמחירן יחסית גבוה, אך ככל שהן הופכות נפוצות יותר בשוק, כך גם המחירים יורדים בהדרגה ובכל מקרה, דלתות פולימר מספקות תמורה הולמת למחיר.
 2. ציפוי פורמייקה – ציפוי מאוד נוח לניקוי, חלק ואטום, עשוי מלמינציה איכותית בגוונים שונים. נחשב לציפוי עמיד לטווח ארוך וקל לתחזוקה. מתאים במיוחד לדלתות פנים של חדרי ילדים ושל מקלחות וחדרי שירותים.
 3. ציפוי פורניר – עשוי מחלקיקים קטנים של קליפת עץ דקה ומעניק לדלת מראה כפרי ורך. הפורניר מגיע בגוונים שונים של עץ, נחשב לאיכותי, למרות שהוא רגיש למכות, קשה לתקן אותו והוא יקר בהשוואה לסוגים אחרים של ציפוי לדלתות פנים.
 4. צביעה בתנור – זהו ציפוי המעניק לדלת מראה אחיד ויפה. כמו כן, ציפוי זה עמיד מאוד בפני לחות ומזיקים שונים, מגון ואפשר לבחור מתוך מבחר גדול של צבעים ונחשב לזול בהשוואה לסוגים האחרים.

תוספות חיוניות, שהופכות את דלתות הפנים לפריט עיצובי

 • ידיות – בחירת הידיות היא מגוונת לפחות כמו בחירת הדלתות. יש אינספור אפשרויות של חומרים, גדלים, צבעים, סגנונות ועיצובים. אחד היתרונות הבולטים בהשקעת מחשבה בעיצוב הידיות דווקא, הוא שאפשר לגוון , או להחליף את מראה הדלת כולה בהחלפה פשוטה וזולה של הידיות, במקום להחליף את כל הדלת. בכל מקרה, חשוב שהידיות יתאימו לצבע הדלת ולסגנון העיצוב שלה וכמובן, שגם ישתלבו בעיצוב של תר חלקי הבית.
 • צירים לדלתות פנים – דלתות צירים, בניגוד לדלתות הזזה, הן דלתות שיש בהן עוד פריט עיצובי לתת עליו את הדעת. צירים יכולים להיות נסתרים, כמובן, אבל במקרים מסויימים כדאי להשתמש דווקא בצירים גלויים – למשל אם עיצוב הדלת שלכם הוא בסגנון עתיק, או כפרי, צירים גדולים ומעוצבים יכולים לחזק את הקו הזה ולהוסיף לו סגנון ואופי. בדלתות כבדות מאוד, תצטרכו להתקין צירים חזקים ובדלתות מעוצבות ומודרניות, ייתכן שכדאי לכם להתקין דווקא צירים נסתרים.
 • מנעול – בדומה לצירים ולידיות, גם המנעול הוא פריט המשפיע על עיצוב הדלת ועל הנראות שלה. מנגנוני נעילה וסגירה איכותיים יכולים להגיע עם סגירה מגנטית, או עם מפתח מובנה על צידה הפנימית של הדלת (מתאים בדרך כלל לשירותים ומקלחות), או מנעול רגיל עם מפתח פשוט, שאפשר להשתמש בו משני צידי הדלת.

בחירת הדלת לפי התפקיד של החדר

בחירה אחידה לכל דלתות הפנים בבית היא הבחירה המקובלת, אך אפשר ורצוי להתייחס לכל חדר בבית לגופו ולהתאים את הדלתות לצרכים המתבקשים:
בחדרי שירותים, למשל, אפשר וכדאי להתקין דלת עם צוהר קטן, המאפשר לבאים מבחוץ לראות אם האור בפנים דולק ולהבין אם יש מישהו בפנים, לפני שמנסים לפתוח את הדלת.
בחדרים קטנים, למשל, נהוג להתקין דלתות צרות יותר מביתר חלקי הבית, או דלתות הזזה, כדי שפתיחת הדלת לא תגרום לצמצום של חלל החדר ולחוסר נוחות.
דלתות חדרי האמבטיה והמטבח צריכות להיות אטומות למים ועמידות לתנאי לחות וחום, כדי שהרטיבות הקבועה בחדרים אלה לא תפגע במראה הדלת ובתפקוד שלה.
כאשר מתקינים דלת לחדרם של בני נוער, רצוי שהמאפיין הבולט שלה יהיה בידוד אקוסטי, כדי לאפשר להם לקבל פרטיות כשיזדקקו לה וכן כדי לבודד את הרעשים העלולים לעלות מהחדר, בגלל השמעת מוסיקה רועשת למשל.
מנגד – גם חדר עבודה, או משרד ביתי, עשוי להפיק תועלת מדלת שיש לה בידוד אקוסטי טוב, כדי להימנע מחדירת רעשים מפריעים מבחוץ.
אלה רק חלק מהדוגמאות לבחירה של דלתות פנים לפי השימוש של החדר בו הן מותקנות.

לסיכום - בחירה חכמה של דלתות פנים מתחילה מחומרי גלם איכותיים

הכל מתחיל ונגמר בבחירה של חומרי גלם איכותיים, בחירה של יצרן מוכר, בעל מוניטין של איכות ומתקין מנוסה, אמין ומיומן.
אין ספק שהמגוון הקיים בשוק הוא עצום ומאפשר לכל אחד למצוא את מה שמתאים לו, בהיבט התקציבי, העיצובי והפונקציונלי, אך במקביל, אם מה שמוביל את הבחירה שלכם הוא איכות ועמידות של הדלת, הרי דלתות העשויות 100% פולימר נמצאות במקום הראשון ולצידן, במקום השני המכובד, נמצאות דלתות פלקסבורד, המצטיינות גם הן בעמידות וביכולות בידוד גבוהות.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

אין מוצרים בעגלת הקניות.

× הצעת מחיר WhatsApp
דילוג לתוכן